Psycholog Poznań: Jak wybrać psychoterapeutę?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-04-18

Część osób wybierając psychoterapeutę podchodzi do tego tak, jak w przypadku każdej innej usługi - korzysta z polecenia znajomych lub udaje się do najbardziej znanego gabinetu psychologicznego w swoim mieście. Czy postępuje słusznie?

Jak rozpoznać się w tym gąszczu obcych dla laika terminów: psychoanaliza, terapia behawioralno-poznawcza, psychoanaliza lacanowska, terapia systemowa, analiza transakcyjna, terapia ericksonowska, Gestalt, NLP? Psychoterapia grupowa czy indywidualna? Na dodatek część osób słyszała o „efekcie ptaka dodo” zakładającym zbliżoną skuteczność wszystkich nurtów psychoterapeutycznych. Mnogość rozmaitych ofert psychoterapii i terapii może powodować zagubienie pacjentów  i problem z odróżnieniem psychoterapeutów mogących przynieść zdrowie od zwykłej usługi mającej spowodować poprawę samopoczucia. Każdy psychoterapeuta niezależnie od stosowanej metody powinien obdarzyć pacjentka szacunkiem. Powinien uważnie słuchać o czym mówi pacjent i być zainteresowany zgłaszanymi przez pacjenta problemami. Psychoterapeuta w momencie kiedy nie może Cię przyjąć, a Ty potrzebujesz pomocy powinien skierować Cię do innej osoby. Odpowiedzialny psychoterapeuta nie powinien składać obietnic co do gwarantowanych efektów terapii. Nie powinien też kierować się w terapii żadną ideologią poza wiedzą medyczną czy psychologiczną.

Wiedza i umiejętności terapeuty nie są bez znaczenia.

Czasami słyszy się, że psychoterapia to sztuka, że do tego trzeba mieć talent. Pewne predyspozycje adeptom psychoterapii są potrzebne jak w każdym innym zawodzie, ale nikt się nie rodzi z umiejętnościami psychoanalityka.  Żeby wykonywać ten zawód potrzebne są wiedza i umiejętności. Wiedza zdobyta na studiach z zakresu psychologii (w szczególności na specjalności klinicznej) i medycyny. Umiejętności posługiwania się oddziaływaniami psychospołecznymi w celu leczenia zdobytymi podczas szkoły psychoterapii (najczęściej 4-letniej) prowadzonej wg. programów nauczania atestowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Nieodzowną częścią edukacji każdego psychoterapeuty powinna być jego własna terapia treningowa, podczas której ma szansę lepiej poznać samego siebie oraz postawić się na miejscu swoich przyszłych pacjentów. Do momentu uzyskania certyfikatu każdy psychoterapeuta powinien nabierać umiejętności pod kierunkiem superwizora. Wielu psychoterapeutów jest jeszcze w trakcie szkolenia, ale system kształcenia  psychoterapeutów zapewnia kompetentne prowadzenie psychoterapii przez to, że toczy się pod kierunkiem superwizora – doświadczonego psychoterapeuty. Jak widać bycie wiedzy i umiejętności psychoterapeuty trwa wiele lat.‹ Powrót do listy z aktualnościami