Po radę do psychoterapeuty.

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-05-28

                Część zgłaszających się do psychoterapeuty pacjentów wychodzi z założenia, że on rozwiąże ich życiowe problemy i dylematy, z którymi sami nie potrafili sobie dotąd poradzić. Albo w najgorszym wypadku uzyskają oni od psychologa poradę jak żyć … pani(e) terapeuto. Nic bardziej mylnego ani psychoterapeuta ani psycholog nie udzielają rad i wskazówek. W każdym bądź razie na pewno nie udzielają ich wprost.

                W przypadku pierwszego spotkania z psychoterapeutą oczekiwania pacjenta wobec efektów terapii powinny być przedmiotem wzajemnych ustaleń – kontraktu terapeutycznego. Jeśli pacjent zgłasza takie oczekiwania to terapeuta powinien udzieli pacjentowi wyjaśnień, co może być przedmiotem psychoterapii, nad czym mogą razem pracować, a co jest poza sferą psychoterapii. Być może wtedy lepszym rozwiązaniem jest coaching? Trzeba pamiętać, że coache też mają swoje zasady współpracy i jeśli są profesjonalistami umawiają się na osiągalne cele. Cześć terapeutów jest równocześnie coachami, a decyzja co do odpowiedniej formy pomocy psychospołecznej; czy to będzie  terapią czy coachingiem, a może jeszcze inną formą pomocy psychospołecznej ustalana jest na podstawie rozpoznania zgłaszanego problemu.

                Czego zatem możemy oczekiwać od psychoterapeuty jeśli nie rad? Na pewno terapeuta poprzez swoje celowe działania zwane w terapii interwencjami pozwoli nam spojrzeć na siebie takim jakim wcześniej się nie spostrzegało. Innymi słowy terapeuta umożliwia nam na uzyskanie wglądu w nasze procesy psychiczne, których dotąd nie byliśmy świadomi co jest niezbędnym elementem procesu leczenia. Psychoterapeuta podczas sesji skupia się na tylko na tych sposobach przeżywania, które z jego punktu widzenia są istotne za powstanie problemu zgłaszanego przez pacjenta. Oczywiście w terapii pojawiają się takie sytuacje, kiedy terapeuta sugeruje spróbowania innych sposobów funkcjonowania, zachowania niż dotąd miało to miejsce w życiu pacjenta – co jest częścią terapii.

                Warto w tym miejscu wrócić do sprawy odpowiedzialności za wyniki terapii. Psychoterapeuta jest tylko narzędziem w procesie leczenia i niezbędne jest aktywne zaangażowanie pacjenta w terapię. Terapeuta nie jest w stanie zastąpić pacjenta w jego obowiązkach, może jedynie pomóc pacjentowi. Celem oddziaływań psychoterapeuty jest pobudzanie pacjenta do zmian w jego sposobach przeżywania, funkcjonowania. Rola pacjenta w terapii jest centralna i w większym stopniu wynik zależy od niego niż od terapeuty, o nie oznacza, że wiedza i doświadczenie terapeuty są bez wpływu na efekty terapii.‹ Powrót do listy z aktualnościami