Choroby psychosomatyczne w psychoterapii.

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-06-07

                Wiele osób słyszało o chorobach psychosomatycznych na ogół łączy je z pojęciem nerwica, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę, że właśnie ich choroba (a raczej jej objawy), której biologicznej przyczyny nie może znaleźć kolejny lekarz specjalista, ma również podłoże psychogenne. Jakie to mogą być dolegliwości? Najczęściej są to: bóle głowy, kręgosłupa, różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe, zespół jelita drażliwego, schorzenia układy mięśniowo-szkieletowego, alergie, zmiany skórne i wiele innych.

                Często zaburzenia o podłożu psychogennym trwają całymi latami, rodzina i najbliżsi często są już zmęczeni wiecznym jego uskarżaniem się na chorobę, czasami też nie wierzą choremu, ponieważ kolejni specjaliści nie mogą wykryć przyczyny dolegliwości. Zaczynają traktować go ja hipochondryka przewrażliwionego na swoim punkcie, chcącego tym zachowaniem skupić na sobie uwagę, a chory naprawdę cierpi. Nie zawsze choroba o podłożu psychogennym jest ucieczką od problemów i trudności – trzeba brać to pod uwagę. Założenie, że chory chce w ten sposób uzyskać korzyści jest zbyt dużą generalizacją i krzywdzi naprawdę chore osoby.

Choroby psychogenne ujawniają się w sytuacjach trudnych, gdy mamy do czynienia z konfliktem, dylematem życiowym, z którym chory nie potrafi sobie poradzić, ponieważ zawodzą mechanizmy obronne, dezadaptacyjne przekonania, struktura osobowości itd. Np. żeby zakończyć pracę w firmie, w której szef sadysta nigdy nie jest zadowolony, a ja jestem jego podręcznym workiem treningowym i nie wyobrażam sobie, że można złożyć wypowiedzenie i świat się z tego powodu nie zawali. Tkwię w tym toksycznym układzie, za to zaczyna szwankować np. mój żołądek i nabawiłem się przysłowiowych wrzodów. Leczę je u różnych specjalistów, ale nieskutecznie, bo przyczyna jest gdzie indziej w psychice. Właściwą decyzją jest wtedy podjęcie leczenia psychoterapeutycznego w celu uwolnienia się od trapiących chorego zaburzeń. Typ psychoterapii powinien być dobrany do specyfiki zaburzenia.‹ Powrót do listy z aktualnościami