Czy to czego oczekuje pacjent jest osiągalne?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-06-11

                Jeśli udało nam się ustalić z psychoterapeutą cel, który chcemy osiągnąć w procesie psychoterapii to należy się zastanowić czy tak sformułowany problem jest w ogóle osiągalny. Czy problem, który przysparza nam cierpienia da się rzeczywiście rozwiązać?

                Fakt czy da się coś zrobić z problemem pacjenta jest kwestią bardzo subiektywną. Zależy to od spostrzegania tego problemu przez pacjenta. Jeśli uzna on, że problem tej jest nierozwiązywalny, to na nic się zda przekonanie psychoterapeuty, że można go rozwiązać. Psychoterapeuta nigdy nie wie wszystkiego, jedyną osobą, która to wie jest pacjent. Czasami pacjent ni ma dostępu do tych informacji poprzez działanie mechanizmów obronnych, ale terapeuta może mu umożliwić dotarcie do tych informacji.

                Osobną kwestią jest czy zwerbalizowany przez pacjenta problem dotyczy bezpośrednio pacjenta czy innej osoby. Jest oczywistym, że nie można pracować nad 3-cią osobą w terapii np. małżonkiem, partnerem bez ich udziału. Jedynie co można zrobić w takiej sytuacji to pracować nad sposobem przeżywania, spostrzegania tej osoby.

                Czasami samo uznanie, że problemu nie da się rozwiązać jest już samo w sobie leczące, a na pewno daje pacjentowi poczucie ulgi. Kiedy pacjent już doświadczy nierozwiązywalności problemu i związanego z tym poczucia żalu, można spróbować przeformułować problem tak, żeby można było nad nim pracować i jego rozwiązanie było możliwe.

Nawet w przypadkach, kiedy pacjent twierdzi, że rozwiązanie problemu jest w zakresie jego możliwości to może się okazać, że w rzeczywistości tak nie jest, tylko pacjent nie potrafi z jakiś powodów przyznać się otwarcie do tego. Czasami terapeuta wyczuwa to i powinien w takiej sytuacji skonfrontować pacjenta z nierealną oceną sytuacji.

Gdy pacjent naprawdę czuje, ze sprosta problemowi wtedy jest to widoczne nie tylko w na poziomie werbalnym, ale całej postawy pacjenta – podaje gotowe rozwiązania sytuacji.‹ Powrót do listy z aktualnościami