Kogo wybrać: psycholog czy psychiatra?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-07-25

                Pacjenci mający jakiś problem dotyczący sfery psychiki często nie wiedzą czy zdecydować się na konsultację u psychologa, czy u lekarza psychiatry. Do tego sprawę wyboru utrudnia, że część psychologów i psychiatrów jest równocześnie psychoterapeutami. W zasadzie nie ma większego znaczenia do kogo się zgłosimy na pierwszą czy do psychologa, psychiatry czy do psychoterapeuty. Każdy z przedstawicieli tych zawodów powinien umieć poprawnie zdiagnozować nasz problem, jeśli dotyczy on sfery przeżywania psychicznego i jeśli problem przekracza jego kompetencje to skierować nas do właściwego specjalisty, który powinien pomóc nam poradzić sobie z problemem. Psycholog, co prawda nie jest lekarzem, ale ma wiedzę na temat diagnozowania problemów psychicznych i przedstawi pacjentowi dalsze propozycje leczenia.

                W przypadku psychologa warto wybrać takiego, który specjalizuje się w psychologii klinicznej lub/i jest psychoterapeutą wtedy jest szansa nie tylko na właściwą diagnozę problemu, ale również jeśli styl pracy tej osoby nam odpowiada i istnieje potrzeba psychoterapii to będziemy mogli ją podjąć u tej samej osoby. Wtedy trochę zyskujemy na czasie, ponieważ jeśli zdecydujemy się na psychoterapię jako formę pomocy u innej osoby to wtedy psychoterapeuta i tak będzie musiał poświęcić jedną lub kilka pierwszych sesji na diagnozę problemu.

                Jeśli nie jesteśmy przekonani do psychoterapii jako formy leczenia i uważamy, że w naszym przypadku niezbędna jest farmakoterapia (czyli terapia z wykorzystaniem leków) to wtedy warto udać się do lekarza psychiatry, do którego nie musimy mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, nawet jeśli chcemy skorzystać z tej usługi na NFZ. W Polsce psycholog, ani psychoterapeuta nie będący równocześnie lekarzem nie może przepisywać leków psychotropowych. Oczywiście decyzję o zasadności wprowadzenia leczenia farmakologicznego ostatecznie podejmuje zawsze lekarz i może się zdarzyć, że skieruje on nas do specjalisty psychoterapeuty, ponieważ uzna że jest to dla nas korzystniejsze niż farmakoterapia.

Psychoterapia jako forma leczenia nie wyklucza farmakoterapii. W niektórych problemach wręcz wskazane jest łączenie tych dwóch form pomocy.  Farmakoterapia może wspomagać efekty leczenia psychoterapeutycznego i odwrotnie. Należy też zawsze pamiętać, że farmakoterapia ma charakter objawowy  tzn. działa na objaw, zmniejszając go lub czasowo eliminując, ale nie usuwa źródła problemu. Po odstawieniu leków problem może wrócić, bo nie został on rozwiązany. Są też przypadki trudnych do leczenia zaburzeń, gdzie z kolei psychoterapia ma charakter „podtrzymujący”, tzn. że polepsza ona nasze samopoczucie, sposób funkcjonowania, ale jest skuteczność jest ograniczona i nie doprowadzi ona do wyleczenia.

Na czym więc polega rola psychoterapeuty? Terapeuta służy pacjentowi swoją wiedzą i doświadczeniem, próbując przy pomocy rozmowy i technik terapeutycznych podążać z pacjentem w kierunku, który on sam ustalił i który ma mu przynieść rozwój i szczęście.‹ Powrót do listy z aktualnościami