Terapia par: Nasz związek nie jest idealny, ale czy przetrwa?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-07-26

Wiele par, zanim zgłosi się do psychologa na terapię par, zastanawia się na czym dobry związek i czy nasz spełnia chociaż jakąś część tych kryteriów? Jak rozpoznać, że dana relacja jest wystarczająco dobra, że warto jeszcze nad nią pracować? Czy mamy szansę naprawić naszą relację? Wielu z nas poszukuje odpowiedzi na te pytania. Czasem zajmuje to sporo czasu, niekiedy nawet całe życie.

O wystarczająco dobrym związku można mówić, gdy:

1. Między partnerami istnieje więź, poczucie bliskości. Oboje partnerzy czują, że nawet jeżeli przechodzą kryzys, to u podłoża ich relacji znajduje się silne przekonanie, że są dla siebie nawzajem ważni, że mogą na siebie liczyć.

2. Partnerzy cenią wzajemnie swoje zalety, a z drugiej strony akceptują wady małżonka, partnera czy przyjaciela. Mają względem siebie bazowy szacunek, obejmujący tolerancję dla tego, co odmienne w drugiej osobie.

3. Oboje lubią przebywać i spędzać czas wolny razem, a jednocześnie przyjemność sprawia im czas spędzany z samym sobą.

4. Nie zwalczają odmienności, innych zainteresowań, pasji, sposobu spędzania wolnego czasu partnera. Uznają, że choć ta inność bywa irytująca, to jest ona w porządku, bo stanowi integralną część tej drugiej osoby. Aprobują odmienność partnera i są gotowi na wejście w jego świat przy obopólnej zgodzie.

5. Mimo zdarzających się sporów, czy kryzysowych etapów małżeństwa czy związku czują, że ich relacja jest czymś bardzo ważnym. Pragną uczuciowej bliskości z tą drugą osobą i mają poczucie, że warto rozmawiać o ich związku, też o tym, co w nim trudne.

6. Partnerów łączą wspólne przeżycia i emocje, które kształtują się w trakcie wielu różnych przeżywanych razem chwil, zarówno tych miłych, jak wypady na wakacje we dwoje, jak i nieprzyjemnych, jak na przykład utrata pracy przez jednego z nich.

7. Partnerzy udzielają sobie wsparcia w trudnych chwilach, w taki sposób w jaki najlepiej potrafią. Dla jednej osoby może być to wsparcie poprzez rozmowę, a dla innej poprzez zrobienie, czy danie czegoś. Widoczna jest w tym dobra intencja.

8. Nie ma miejsca w ich związku na rzeczy ewidentnie złe: przemoc fizyczną, psychiczną, upokarzanie.

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje definicji dobrego związku, każdy mógłby z łatwością rozwinąć ją o swoje kryteria. Jednak przynajmniej część z nich powinna być spełniona lub partnerzy przynajmniej powinni dążyć do ich spełnienia jeśli chcą dać ich związkowi szansę.‹ Powrót do listy z aktualnościami