Praca dla psychologa, psychoterapeuty – jak zacząć?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-10-28

                Jesteś psychologiem, seksuologiem, pedagogiem, terapeutą, psychoterapeutą, socjoterapeutą, szkoleniowcem, coachem, trenerem i zajmujesz się profesjonalnie pomaganiem ludziom, chcesz wykorzystywać swoje umiejętności zdobyte na studiach i podczas stażów, lecz brak właściwych ofert pracy w publicznych instytucjach uniemożliwia Ci rozpoczęcie kariery w wyuczonym zawodzie? A może inne czynniki zewnętrzne uniemożliwiają skuteczne dotarcie do Twoich potencjalnych klientów?

                Wśród młodych psychologów, psychoterapeutów i innych absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych panuje powszechna opinia, że rynek na tego typu usługi jest nasycony wszelkiego typu specjalistami, a klienci jeśli już to trafiają się tylko z polecenia i to niestety nieliczni. Sytuacja młodego psychologa, terapeuty wygląda tak, że idzie na staż, wolontariat gdziekolwiek byle zdobyć jakieś doświadczenie, nawet nie zarabiając na tym, tymczasem prawdziwa sytuacja może być zupełnie inna. Rzeczywistość szybko weryfikuje wiele planów zawodowych młodych osób na swoją przyszłość zawodową. Obecnie nie łatwo o pracę na tzw. etacie…

Jednym z możliwych rozwiązań jest rozpoczęcie własnej działalności, niestety większość z nas skutecznie powstrzymuje przed wdrożeniem w życie strach, że nie poradzimy sobie we własnym biznesie otwierając firmę lub działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, że nie wiemy od czego zacząć, że nie mamy środków na prowadzenie własnej działalności. Zorganizowanie własnego gabinetu pochłania ogromne koszty – wynajęcia pomieszczenia, urządzenia go, reklamy etc. Chcąc pomagać innym ludziom, wykorzystując swoje umiejętności, szybko może się okazać się, że nie mamy nawet pieniędzy na wynajęcie lokalu, w którym moglibyśmy świadczyć swoje usługi.

Wbrew pozorom chętni na prywatną terapię są, ponieważ niestety oferta bezpłatnych świadczeń w ramach ubezpieczenia społecznego (ZUS) jest zupełnie niewystarczająca, problem tylko w tym aby pacjent mógł dotrzeć do terapeuty i na psychoterapię która mu odpowiada. Wielu spośród osób zastanawiających się nad przyjmowaniem pacjentów, a nie posiadających wystarczających środków finansowych na uruchomienie własnej działalności gospodarczej zastanawia się jak to zrobić zgodnie z prawem? Oczywiście na początek uruchamianie działalności gospodarczej lub zakładanie firmy i nieuniknione generowanie w kosztów bez pewnej perspektywy zysku jest dosyć ryzykowne. Czy da się przyjmować pacjentów bez prowadzenia firmy? Jak bardzo ograniczający jest brak pieniędzy na rozwój własnego profesjonalnego biznesu?

Jedną z możliwości jest znalezienie innego psychologa, psychoterapeuty itd. - kogoś spośród rodziny, znajomych, który takową zarejestrowaną działalność już prowadzi. Z taką osobą należy się porozumieć co do wzajemnej współpracy, żeby móc przyjmować tymczasowo pod jej „szyldem” lecz na własny rachunek. Istotne jest także porozumienie się z taką osobą co do tymczasowego zatrudnienia na umowę o dzieło/ umowę zlecenie w sytuacji jak sam sobie zdobędziesz klientów. Jest to potrzebne gdy zdobędziesz już klienta, skorzysta on z usługi i będzie płacił, abyś mógł wystawić mu rachunek na tą osobę, z którą zawarłeś umowę o dzieło/ umowę zlecenie. Aby to zrobić legalnie musisz być okresowo zatrudniony u tej osoby na umowę o dzieło/zlecenie na wykonanie wspomnianych usług. Zgodnie z prawem na wystawienie rachunku lub faktury masz 7 dni od daty wykonania usługi.

To o co musisz jeszcze zadbać to dotarcie do potencjalnych klientów – a więc promocję i reklamę swoich usług.‹ Powrót do listy z aktualnościami