Praca psychologa.

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-10-22

Od wielu lat psychologia jest przebojem wśród najpopularniejszych kierunków o przyjęcie, na które ubiegają się kandydaci na studia. Dla wielu osób to nadal atrakcyjny kierunek przyszłych studiów, ponieważ ich program ułatwia poznawanie natury człowieka, w szczególności jego psychiki. Niektórzy mylnie utożsamiają znajomość mechanizmów psychiki z receptą na to, jak żyć. Psychologia jako kierunek studiów przyciąga także kandydatów, którzy nie radzą sobie ze swoimi problemami życiowymi czy psychicznymi i chcą tutaj znaleźć ich rozwiązanie. Ale to może być dla nich ślepy zaułek.

Media popularyzują psychologię jako dziedzinę nauki i praktyki. Niektórzy psycholodzy i psychoterapeuci osiągnęli status prawdziwych celebrytów. W wielu programach telewizyjnych psycholodzy występują jako eksperci nieomal od wszystkiego; komentują niemal wszystkie wydarzenia, podpowiadają, jak odnieść sukces zawodowy, sportowy lub towarzyski, oceniają wydarzenia polityczne, kronikę kryminalną itd. W dużych firmach psycholog pomaga rozwiązywać konflikty interpersonalne, doradza, jak motywować pracowników. Nie mówiąc już o tradycyjnych miejscach pracy psychologów: szkołach, szpitalach, więzieniach, poradniach, ośrodkach wychowawczych. Ale jakimi cechami powinien charakteryzować się przyszły psycholog?

Psychologami mogą zostać osoby, które posiadają umiejętności łatwego komunikowania się z innymi, umiejętności interpersonalne oraz posiadają zdolność do empatii. Oprócz w/w cech ważne jest również aby nie czuć napięcia i stresu, gdy mamy się spotkać z grupą nieznanych ludzi albo z kimś, kto swoim sposobem zachowania nas irytuje. Niezbędna okazuje się więc umiejętność radzenia sobie z emocjami innych lub tymi jakie w nas budzą inni ludzie i ich zachowania. Podstawową umiejętnością  osoby pracującej w zawodzie psychologa jest zdolność uważnego słuchania. Kandydaci do tego zawodu powinni także posiadać gotowość do kontaktu z drugim człowiekiem również chorym psychicznie, uzależnionym z różnymi dysfunkcjami. Niektóre z wyżej wymienionych umiejętności można nabyć w czasie studiów albo rozwinąć już posiadane, natomiast nie będzie dobrym psychologiem ten, kto nie jest otwarty na drugiego człowieka, jego potrzeby. Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką musi posiadać psycholog jest ciekawość innych ludzi i powodów, które kształtują ich zachowanie.

W zawodzie psychologa konieczna jest ochota i umiejętność patrzenia na postępowanie innych osób z różnych perspektyw, uwzględniając wpływ bardzo wielu pozornie nie istotnych czynników. Praca psychologa wymaga analitycznego myślenia, posługiwania się logiką i ciągłego weryfikowania swoich spostrzeżeń, diagnozy. Jest to więc zawód dla osób cierpliwych, które nie reagują stresem na sytuacje trudne czy niepewność. Praca, w której tak intensywnie trzeba kontaktować się z innymi, często znajdującymi się w trudnej emocjonalnie sytuacji - wymaga dbania o siebie przede wszystkim w sensie psychicznym ale również fizycznym. Psycholog musi umieć stawiać granice i dbać o komfort swojej pracy. Musi umieć mówić: tym się nie zajmę, ponieważ nie pracuję z takim problemami -  proszę udać się z tym do specjalisty np. psychologa dziecięcego. Albo nie pracuję późnym wieczorem, ponieważ potrzebuję czasu dla siebie. Mówienie takich rzeczy, to wbrew pozorom, to niełatwa umiejętność interpersonalna, bo czasem wiąże się z powiedzeniem, że komuś nie pomożemy, ponieważ musimy zadbać o siebie. Psycholodzy często są postrzegani jako egocentrycy, bo stawiają jasno granice w taki sposób, jaki się nie podoba innym. By dobrze czuć się w tym zawodzie, trzeba posiadać wysoką samoocenę, żeby dobrze radzić z tym, co inni o nas myślą. Zachowanie dystansu jest tu jedną z pierwszoplanowych umiejętności zawodowych, które trzeba w sobie wykształcić w tym fachu.

By sobie z tym wszystkim radzić, psycholog powinien być osobą, która lubi się wciąż uczyć i nie tylko znajduje na to czas, ale też sprawia jej to autentyczną przyjemność.‹ Powrót do listy z aktualnościami