Psychologia: Mężczyzna idealny pilnie poszukiwany.

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-10-17

                Coraz częściej młode singielki, nie potrafiące znaleźć partnera, mówią o „kryzysie męskości”, narzekają że faceci są niedojrzali, egoistyczni, zakłamani, dziecinni, słabi i tchórzliwi. Nie ma z kim założyć rodziny i wychowywać dzieci. Skąd się biorą takie rozbieżność w spojrzeniu na miłość i związki u samotnych, młodych  kobiet i mężczyzn? Czy kobiety szukają nowego wzorca idealnego mężczyzny?

                Jeśli przyjrzeć się bliżej temu czego oczekują od mężczyzn kobiety, to można być zaskoczonym językiem w jakim są formułowane te oczekiwania. Lista cech jakie powinien mieć wymarzony partner wyrażona jest w języku społeczeństwa konsumpcyjnego. Traktujemy innych i również siebie jak towar wystawiony na półce. I albo ten towar ma pożądane przez nas cechy wtedy sięgamy po niego, albo nie posiada tych poszukiwanych cech i omijamy go, zakładając z góry, że jest dla nas bezwartościowy. Trudno stworzyć związek jeśli ma się tylko wymagania, w relacji z drugą osobą trzeba też dawać. Warto się zastanowić co w takiej relacji mogę dać drugiej osobie, a nie tylko co ona może mi dać.

                Jakie są te cechy pożądane przez kobiety? Młody, atrakcyjny, wykształcony, odnoszący sukcesy zawodowe. Takie cechy być może określają atrakcyjność kandydata na partnera, ale też zaprzeczają potrzebie stworzenia z tą osobą bliskości, więzi, ponieważ traktują go jak towar. Sami mężczyźni też tak się spostrzegają i traktują – trzeba się wykształcić, zadbać o sylwetkę na siłowni, zrobić karierę, zabezpieczyć finansowo. Tworzenie listy takich pożądanych cech u partnera nieodzownie prowadzi do oceniania człowieka zanim się go jeszcze dobrze poznało. Stosowanie takich ocen na samym początku znajomości utrudnia lub wręcz uniemożliwia wejście w relację. Brakuje nam wtedy otwartości na drugą osobę, nie nawiązujemy z nią bliskiego kontaktu i tym samym nie poznajemy tej osoby taką jaka ona jest naprawdę. Widzimy w drugiej osobie tylko te cechy lub ich brak, których poszukujemy. Obraz tej osoby staje się płaski zamiast być wielowymiarowy. Warto też zastanowić się co to są za cechy, których poszukujemy w innych. Dlaczego te cechy są dla nas tak ważne. Jak się one mają do nas samych. Czy nie szukamy w partnerze cech, których sami nie spełniamy, a są one dla nas bolesnym tematem.

                Kiedyś małżeństwo było pewnym schematem dla młodych ludzi; trzeba było założyć rodzinę, mieć dzieci. Dzisiaj społeczne konwenanse uległy rozluźnieniu i mamy więcej możliwości i więcej zadań zanim wejdziemy w związek małżeński. W pogoni za sukcesem, karierą tracimy z oczu to co dotychczas było tak ważne – partner życiowy. W dzisiejszych czasach wczesne założenie rodziny może oznaczać kompromis np. w karierze. Większa świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą wejście w związek, niedoskonałości potencjalnych partnerów utrudnia nam budowanie relacji.

                Krytykowanie mężczyzn, że są słabeuszami, nieudacznikami, którzy nie są w stanie spełnić oczekiwań kobiet, założyć rodziny i jej utrzymać  oraz z kolei że kobiety stały się zbyt wymagające prowadzi do nikąd. Warto uświadomić sobie, że w relacjach damsko-męskich zachodzi istotna zmiana. Zmienia się patriarchalny model rodziny. Kobiety wyemancypowały się, realizują się na równi z mężczyznami w życiu zawodowym, mężczyźni w coraz większym stopniu uczestniczą w wychowaniu dzieci i utrzymaniu domu. Ale z drugiej strony nadal pokutuje stereotyp, że to mężczyzna powinien utrzymywać żonę i rodzinę. Nie można zmieniać patriarchalnego rodziny modelu tylko częściowo.‹ Powrót do listy z aktualnościami