Dobry psycholog Poznań – jak znaleźć specjalistę?

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2013-11-12

Szukam dobrego psychologa w Poznaniu.

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia napotyka na trudności, z którymi nie potrafi sobie poradzić samemu. Potrzebujemy wtedy czyjejś pomocy. Nie zawsze w takiej sytuacji możemy liczyć na osobę bliską, ponieważ w naszym otoczeniu nie ma takiej osoby, do której możemy się zwrócić z kłopotem, zdarza się że nasi bliscy nie mają w danym momencie wolnego czasu, czasami po prostu nie chcemy obciążać bliskiej osoby swoim problemem, albo uważamy że te osoby nie posiadają kompetencji aby nam pomóc. Wtedy szukamy specjalisty. Jeśli nasz kłopot jest natury psychicznej to zastanawiamy się czy zgłosić się do psychiatry, psychoterapeuty, czy psychologa.

Wybór pada zwykle na psychologa. Ale jak wybrać dobrego psychologa w dużym mieście jak Poznań? Jak już szukamy psychologa, to chcemy trafić do dobrego specjalisty, żeby nie marnować czasu ani pieniędzy. Wpisujemy więc w wyszukiwarkę internetową hasło „psycholog Poznań” albo „dobry psycholog Poznań” i…….. I wyskakują nam setki stron, portali, ogłoszeń,  forów internetowych. Przytłoczeni ogromem informacji, czujemy, że utknęliśmy w punkcie wyjścia. Jak w śród tych licznych ofert usług psychologicznych, psychoterapeutycznych znaleźć tego właściwego specjalistę, który rozwiąże nasze problemy? Zawód psychologa jest niezwykle wymagający i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego też sama wiedza może nie być wystarczająca w walce z różnego rodzaju zaburzeniami, z jakimi nie mogą poradzić sobie pacjenci. W związku z tym niezbędne jest posiadanie konkretnych cech i umiejętności, dzięki którym łatwiej będzie zbudować szczere relacje z pacjentem. Czy psycholog pracujący w gabinecie prywatnym jest lepszy od tego na NFZ? Czym się więc kierować przy wyborze psychologa?

Kto to jest psycholog?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zawód psychologa może wykonywać osoba, która uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub otrzymała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Polsce do zawodu psychologa. Potwierdzeniem tych kwalifikacji jest dyplom uczelni oraz przynależność do stowarzyszeń zawodowych np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Psycholog uprawniony jest do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej. W praktyce oznacza to, że psycholog: po ukończonych studiach magisterskich może zajmować się oddziaływaniem psychospołecznym (poradnictwem psychologicznym, pomocą psychologiczną) i posługiwać się testami psychologicznymi. Może także wydawać dokumenty, zaświadczenia i orzeczenia. Teoretycznie taka osoba może zajmować się wszystkim, co związane z psychologią, ale tylko teoretycznie. Jeżeli psycholog jest członkiem stowarzyszenia lub organizacji zawodowych o profilu psychologicznym zwykle to oznacza, że jest zawodowo aktywną osobą i dba o swój warsztat zawodowy – raczej jest dobrym specjalistą. Uwaga: osoby, które ukończyły tylko studia licencjackie nie posiadają takich uprawnień jak opisano powyżej.

Weź pod uwagę, że psycholog jest zobowiązany do przestrzegania pewnych zasad w reklamowaniu swojej praktyki zawodowej. Powinien rzeczowo i rzetelnie opisać swoja ofertę oraz kwalifikacje. Jeżeli ktoś nie podaje swojego przygotowania zawodowego, albo podaje w taki sposób, że czytelnik nie może sam ocenić informacji – bądź ostrożny.

Psycholog psychologowi nie równy.

                Punktem wyjścia do wyboru specjalisty psychologa powinien być rodzaj problemu z jakim się zgłaszamy. Psychologia jest rozległą dziedziną nauki i praktyki zawodowej i nie każdy psycholog zna się szczegółowo na każdym problemie natury „psychicznej”- co nie oznacza że jest złym specjalistą w innej dziedzinie psychologii. Jak w każdej rozległej dziedzinie naukowej i tutaj obowiązuje specjalizacja. Ważne więc przed umówieniem się na spotkanie z psychologiem jest sprawdzenie czy on zajmuje się takimi problemami. Najlepsza do tego jest rozmowa telefoniczna podczas, której po krótce można naświetlić swój problem i spytać czy ten psycholog pracuje z problemami z których zgłaszamy się do niego. Można też sprawdzić na jego stronie internetowej, jeśli ją posiada, lub innych portalach specjalistycznych (psychologicznych, medycznych) czy pracuje z takimi problemami. Istotną wskazówką może być też informacja czy ta osoba ma np. publikacje z tej dziedziny psychologii.

                Podczas studiów psychologicznych studenci starszych lat zazwyczaj wybierają tzw. specjalności, co pozwala zdobywać wiedzę z psychologii w jakimś stopniu ukierunkowaną wg. własnych zainteresowań lub przyszłej pracy. Po studiach psycholog, żeby być specjalistą w danej dziedzinie najczęściej musi dodatkowo odbyć specjalizacyjne studia podyplomowe z danej dziedziny, często zakończone egzaminem zewnętrznym (np. państwowym). Elementem takich studiów najczęściej jest staż zawodowy. Najpopularniejszymi dziedzinami specjalizacji psychologów są: psychologia kliniczna, psychoterapia, psychologia edukacji, psychologia pracy, psychologia sądowa, neuropsychologia itd. Uzyskanie uprawnień w danej specjalizacji stanowi o właściwych kwalifikacjach.

Nie tylko dyplom.

Formalne kwalifikacje są ważną rzeczą w zawodzie psychologa, ale równie istotne są jego umiejętności; w tym umiejętności interpersonalne. W psychologii ogromne znaczenie ma osobowość specjalisty. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas pierwszej wizyty:

Czy czuję się w towarzystwie tej osoby bezpiecznie?

Czy jestem bezwarunkowo akceptowany?

Czy słucha uważnie tego, co mówię?

Czy w jego obecności mogę wypowiadać się swobodnie?

Czy nie wysnuwa daleko idących wniosków, z którymi tak naprawdę się nie zgadzam?

Czy nie obiecuje poprawy w szybkim czasie i bez wysiłku?

Jeśli po pierwszej wizycie odpowiedzi na te pytania nie budzą naszych obaw to jest szansa na nawiązania dobrej relacji z tym psychologiem.

To, jakim człowiekiem jest psycholog, może się okazać równie ważne jak metody pracy, jakimi się posługuje. Jeśli jest człowiekiem szczęśliwym i zadowolonym z życia, jest szansa, że potrafi w tym pomóc pacjentowi. Dobry psycholog jest życzliwy, zainteresowany Tobą i tym, co Cię trapi. Szanuje Cię. Będzie odpowiadał na pytania dotyczące swojego przygotowania zawodowego i nie obrazi się, gdy go o to zapytasz. Przede wszystkim dobry psycholog będzie osobą cierpliwą i opanowaną. Nie będzie ulegał emocjom i będzie potrafił obiektywnie ocenić wybrane zachowania pacjenta. Ponadto powinien on odważnie wyrażać swoje uczucia i opinie, a także cechować się wysoko rozwiniętą empatią, pozwalającą na wczucie się w sytuację drugiej osoby. Wysokiej klasy psycholog powinien być też osobą otwartą, posiadającą umiejętność zadawania pytań i dociekliwą. Pojęcie otwartości wiąże się nie tylko z nastawieniem, jakie dany psycholog ma do innych osób, ale również z akceptacją odmiennych zachowań czy systemów wartości pacjentów, z jakimi spotyka się podczas swojej pracy.

Skorzystaj z doświadczeń innych osób i oficjalnych źródeł informacji.

Wybierając psychologa sprawdź nie tylko jego wykształcenie, ale również opinie u jego pacjentów, opinie w internecie, na forach, u znajomych itd. Sprawdź co o psychologu-psychoterapeucie piszą w mediach. Sprawdź co psycholog-psychoterapeuta pisze w mediach, czy pisze artykuły na tematy psychologiczne, czy udziela wywiadów czy ma stronę internetową.

                Nie warto przy wyborze psychologa kierować się jednym kryterium – odpłatności czyli czy wizyty u niego są refundowane. Jeśli zależy Ci na psychologu refundowanym z NFZ to zacznij od wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu, poproś o skierowanie do psychologa. Zapytaj gdzie w twojej miejscowości jest najbliższa Poradnia Zdrowia Psychicznego, powinien tam pracować również psycholog. Niestety jak z każdym specjalistą trzeba się liczyć z tym, że terminy mogą okazać się odległe.‹ Powrót do listy z aktualnościami