Psycholog radzi: depresja dotyka również celebrytów.

Autor: Adam Zawielak
Opublikowano: 2014-06-26

Coraz więcej Polaków przyznaje się,  że potrzebuje pomocy psychologa, psychoterapeuty  lub lekarza psychiatry. Zmienia się nasza mentalność w kwestii problemów natury psychicznej i korzystania z pomocy wspomnianych specjalistów.  Jest lepiej niż było jeszcze kilkanaście lat temu, ale daleko do tego, żeby sytuację w kwestii dostępu do pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej  w Polsce uznać za dobrą. Zniknęło poczucie wstydu, które towarzyszyło leczeniu się u psychiatry lub psychologa.  Ludzie przestali się wstydzić tego, że potrzebują tego typu pomocy.

Depresja zatacza coraz szersze kręgi. Szacuje się, że do tej pory depresja zaatakowała ok. 350 mln. ludzi na całym świecie. W Polsce z chorobą zmaga się najprawdopodobniej ok. 1,5 mln. osób. Nawet co piąty Polak może cierpieć na depresję. Większość nie szuka pomocy, bo dolegliwość tłumaczą złym humorem albo po prostu wstydzą się o tym mówić. Badania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wykazały, że aż 80 proc. ludzi z objawami depresji nie szuka fachowej pomocy. Z drugiej strony: Polacy biorą też coraz więcej leków antydepresyjnych.          W 2001 r. wykupiono 10 mln opakowań takich leków, aw2009r.już 13 min (dane IMS Health).                                                                            Lekarze zwracają uwagę, że depresja dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jest też coraz częściej diagnozowana u osób, które śmiało można by określić mianem ludzi sukcesu – żyjących na wysokim poziomie, mających stałą dochodową pracę. – Do depresji przyczynia się współczesny styl życia: szybkie tempo, brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, przeciążenie obowiązkami. Taki sposób życia przynosi konsekwencje – ostrzegają psychiatrzy.

Depresja nie oszczędza również sław. Maria Peszek, Danuta Stenka, Kayah, Katarzyna Cichopek, Kazik Staszewski, Jolanta Fraszyńska, Paweł Królikowski, Tomasz Lipiński, Kora i ostatnio Justyna Kowalczyk - co ich łączy? Wszyscy publicznie przyznali się do tego, że cierpieli na depresję lub nerwicę. Przyznali się, bo chcą przerwać zmowę milczenia, jaka towarzyszy tej chorobie. To dobrze, że oni mówią o tym głośno i publicznie. Im więcej osób zaangażowanych w informowanie o depresji i profilaktyce, tym większa motywacja dla osoby, która zmaga się z takimi problemami sam na sam.

Depresję najczęściej utożsamia się z uczuciem smutku i przygnębienia. Rozpacz i smutek to elementy ludzkiego życia. Jest wiele innych, ważniejszych objawów depresji . Jeśli pięć z poniższych objawów występuje u Ciebie lub kogoś z twoich najbliższych przez co najmniej 14 dni, należy zameldować się w gabinecie specjalisty.

  • ·         Jesteś smutny, często płaczesz.
  • ·         Czujesz się zmęczony prawie każdego dnia.
  • ·         Źle sypiasz.
  • ·         Myślisz o śmierci.
  • ·         Czujesz się bezużyteczny.
  • ·         Straciłeś lub przybrałeś na wadze, twój apetyt się zmienił.
  • ·         Czujesz się podniecony lub niespokojny.


‹ Powrót do listy z aktualnościami