Blog (6)

Opublikowano: 2013-07-30 16:27

Wyniki przeprowadzonych dotychczas badań do tyczących seksualności człowieka jednoznacznie wskazują, iż zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zaburzenia seksualne występują równie często i mają negatywny wpływ na wzajemne relacje interpersonalne w związku a także jakość życia każdego z partnerów. Dlatego ważny jest kontakt z profesjonalistami w zakresie zdrowia seksualnego i terapii zaburzeń seksualnych. Są to na ogół psychologowie lub lekarze - specjaliści psychiatrzy, którzy ukończyli studia podyplomowe z zakresu seksuologii.

Seksualność człowieka i seksuologia.

Seksualność człowieka stanowi wrodzony atrybut i wrodzoną funkcję ludzkiego organizmu, która uwarunkowana jest wieloma czynnikami biologicznymi, psychicznymi oraz społecznymi i wymaga ona szerokiej perspektywy spojrzenia oraz wielodyscyplinowego podejścia do problemu. Seksualność określana...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-30 15:37

Psychologia jako profesja i dyscyplina naukowa należy do tych dziedzin ludzkiej aktywności, w których człowiek stanowi centrum zainteresowania. Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Cel jego działalności profesjonalnej stanowi niesienie pomocy innej osobie w:

·         rozwiązywaniu trudności życiowych,

·         ulepszaniu kontaktów międzyludzkich,

·        ...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-29 15:42

                Chciałbym omówić dziesięć mitów na temat psychoterapii, z którymi często spotykamy się rozmowach, mediach i podczas sesji psychoterapeutycznych. Może niektóre mity pokrywają się z Twoimi przekonaniami i wątpliwościami dotyczącymi psychoterapii? Jak według Ciebie powinien pracować dobry psychoterapeuta?

1.       Tylko wariaci potrzebują psychoterapii.

Dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi np. ostrych postaci psychoz psychoterapia nigdy nie będzie wystarczającym rodzajem leczenia; w takich przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Większość ludzi korzystających z psychoterapii, w szczególności w gabinetach prywatnych, to osoby zdrowe psychicznie. Nie ...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-28 18:36

                Psychoterapia, a szczególnie psychoanaliza, od zawsze wzbudzała zainteresowanie „laików” po części generowaną przez aurę tajemniczości otaczającą tę metodę pomagania ludziom w radzeniu sobie z problemami psychiki. Do niedawna wraz z powstawaniem każdego nowego filmu Woodego Allena można było obstawiać z dużym prawdopodobieństwem, że pojawi się w nim postać psychoanalityka, a głównym bohaterem będzie neurotyk grany przez reżysera. Dzisiaj towarzyszą już nam całe seriale o losach psychoterapeutów i ich pacjentów od polskiej wersji „Bez znieczulenia” poprzez fabularyzowany dokument „W szponach obsesji”, albo nakręcony z dużym rozmachem „Terapeuci z L.A.”, aż po typową komedię bez aspiracji edukacyjnych - „Jeden gniewny Charlie” z Charlie/"m Sheenem w roli głównej.

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-26 23:49

Wiele par, zanim zgłosi się do psychologa na terapię par, zastanawia się na czym dobry związek i czy nasz spełnia chociaż jakąś część tych kryteriów? Jak rozpoznać, że dana relacja jest wystarczająco dobra, że warto jeszcze nad nią pracować? Czy mamy szansę naprawić naszą relację? Wielu z nas poszukuje odpowiedzi na te pytania. Czasem zajmuje to sporo czasu, niekiedy nawet całe życie.

O wystarczająco dobrym związku można mówić, gdy:

1. Między partnerami istnieje więź, poczucie bliskości. Oboje partnerzy czują, że nawet jeżeli przechodzą kryzys, to u podłoża ich relacji znajduje się silne przekonanie, że są dla siebie nawzajem ważni, że mogą na siebie liczyć.

2. Partnerzy cenią wzajemnie swoje zalety, a z drugiej strony akceptują wady małżonka, partnera czy przyjaciela. Mają względem siebie bazowy...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-26 13:49

Zachowanie równowagi między życiem osobistym i zawodowym z ang. work-life balance w czasach kryzysu, kiedy praca w korporacji przestała gwarantować stabilizację finansową, a czasami dla wielu osób wręcz stała się pułapką życiową, zyskuje coraz bardziej na popularności. W trudnym okresie dekoniunktury gospodarczej, gdzie wielu ludzi traci dobrze płatne posady nie posiadanie zasobów w postaci rodziny, przyjaciół wystawia ich na dodatkowy stres związany z brakiem odpowiedniej sieci wsparcia.  Takie podejście głoszące konieczność zachowania równowagi między pracą, karierą a życiem osobistym zakłada, iż każda sfera naszego życia jest elementem komplementarnym i ich harmonijne współgranie przyczynia się do korzystnego funkcjonowania człowieka w wielu rolach, które jednocześnie pełni.

Osoby trafiające do gabinetów psychologów lub terapeutów często mają...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-26 00:33

Dane z różnych badań potwierdzają, że coraz więcej osób praktykuje tę formę kontaktów seksualnych.  Część z nich zgłasza się do gabinetów psychologów, psychoterapeutów lub selsuologów, ponieważ stają się uzależnieni od tego rodzaju seksu albo nie potrafią nawiązać normalnej relacji partnerskiej poza siecią. Małżonkowie podejmują się uczestniczyć w terapii par, ponieważ jedno z nich odkryło, że partner przeniósł realizację swoich potrzeb seksualnych z sypialni przed komputer. Czy cyberseks jest w ogóle problemem czy po prostu tak zmienia się cywilizacja, w której żyjemy?

Decydujemy się na cyberseks z kilku powodów. Jeden może narzucać współczesna kultura konsumpcji, w której czerpanie przyjemności jest kluczową wartością, decydującą o jakości życia. Część ludzi traktuje swoje ciało jak towar na półce, który należy wystawić,...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-25 13:01

                Pacjenci mający jakiś problem dotyczący sfery psychiki często nie wiedzą czy zdecydować się na konsultację u psychologa, czy u lekarza psychiatry. Do tego sprawę wyboru utrudnia, że część psychologów i psychiatrów jest równocześnie psychoterapeutami. W zasadzie nie ma większego znaczenia do kogo się zgłosimy na pierwszą czy do psychologa, psychiatry czy do psychoterapeuty. Każdy z przedstawicieli tych zawodów powinien umieć poprawnie zdiagnozować nasz problem, jeśli dotyczy on sfery przeżywania psychicznego i jeśli problem przekracza jego kompetencje to skierować nas do właściwego specjalisty, który powinien pomóc nam poradzić sobie z problemem. Psycholog, co prawda nie jest lekarzem, ale ma wiedzę na temat diagnozowania problemów psychicznych i przedstawi pacjentowi dalsze propozycje leczenia.


czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-24 16:57

Coraz częściej w świadomości osób, nie związanych zawodowo z psychologią, psychiatrią czy terapią uzależnień, zaczyna funkcjonować skrót DDA.  Nie wszyscy znają jego rozwinięcie, a nawet te osoby nie zawsze potrafią określić, co on tak naprawdę oznacza. Coraz więcej osób jest diagnozowanych przez psychologów lub psychoterapeutów lub same się określają się jako osoby z syndromem DDA – jako wytłumaczenie ich problemów życiowych czy sposobów funkcjonowania w społeczeństwie. Czy każde dziecko z rodziny z problemem alkoholowym jest DDA? Jak rozpoznać, że mogę być osobą z syndromem DDA? Czy można sobie z tym poradzić? Gdzie szukać pomocy?

DDA to skrót od nazwy syndromu Dorosłe Dzieci Alkoholików. Osoby z syndromem DDA charakteryzuje sposób funkcjonowania w swoim dorosłym życiu, że pomimo opuszczenia już  domu rodzinnego...

czytaj więcej ›

Opublikowano: 2013-07-23 22:58

W jaki sposób można zostać psychologiem?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem psychologiem może zostać tylko i wyłącznie osoba, która ukończyła jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Studia psychologiczne należą do nielicznych, które nie objęte są tak zwanym systemem bolońskim (dwustopniowym). Według zapisów ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym z dnia 8 czerwca 2001 roku prawo do wykonywania zawodu mają osoby, które po ukończeniu studiów psychologicznych odbyły staż zawodowy (ze względu brak jest przepisów wykonawczych, obecnie staż ten nie obowiązuje).

Co oznacza, że psycholog jest zawodem zaufania publicznego?

Psycholog to profesja świadcząca pomoc ludziom w sytuacjach trudnych lub/i ważnych życiowo oraz zagrożenia zdrowia i życia. O tym, że ...

czytaj więcej ›